Katás vállalkozás indítása 2022-ben
Akár katás egyéni vállalkozást vagy katás bt-t akarsz indítani, itt minden fontos információt megtalálsz.
KATA adózás
Mi a KATA adózás lényege?
- Mit jelent a kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA)?
- Kik választhatják a kisadózó vállalkozások tételes adóját?
- Milyen előnyökkel, milyen kötelezettségekkel jár a kisadózó vállalkozások tételes adója alá történő bejelentkezés?
- Kinek jó kata és kinek nem?
- Mit lehet és mit nem lehet végezni kata alatt?
- Mit jelent a színlelt munkaviszony?
- Mi van, ha eléred a kata bevételi határt? Hogyan lehet kimaxolni a katát?
- Ha nem megy az üzlet, és szünetelni akarsz
- Katás lehet áfás?
- Mikor esel ki a katából?
- Mikor lehet visszajönni?
- Miért nem jó a kata a kereskedelemben?
- Katásnak lehet-e alkalmazottja?
- Milyen nyilvántartásokat kötelező vezetnie egy katásnak?
- Kell-e vállalkozói bankszámla a katásnak?
- Kata és az iparűzési adó
- Kata bevallás
A Kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény értelmében 2013. januárjától egyes vállalkozók, cégek egyszerűsített rendszer szerint adózhatnak. Az új adózási forma neve Kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA). Akik a kisadózó vállalkozások tételes adóját választják, azok több más adónem bevallási, és befizetési kötelezettségét teljesítik vele.
Ennek az adózási formának előnye lehet a havi fix összegű, előre pontosan tervezhető adó fizetése és az adminisztráció egyszerűsödése.
Az alábbiakban összefoglaljuk a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló legfontosabb tudnivalókat.
Egyéni vállalkozás indítása - egyéni vállalkozók könyve
Kinek jó a kata?
A kata adózás leginkább annak jó, akinek nincs elszámolható költsége. Bár kijelenthető, hogy ha főállásban vállalkozol, és éves szinten nem éred el a 12 millió forintot, akkor valószínűleg a legjobb a kata, de 2022-ben előnyösen változott az átalányadó is.
Kinek nem jó a kata?
Aki kereskedelmi tevékenységet végez, jellemzően több a bevétele havonta mint 1 m ft, így nekik a kata nem jó.
Vannak olyan szolgáltatások, amikor egy beszerzett árut kell beszerelni és erre jön a szolgáltatási díj. Azaz 1.000.000 ft-ért beszerzek egy bigyót, és ezt eladom plusz felszámítom a munkadíjat 1.300.000 ft-ért, azaz a bevételem 1.300.000 ft, míg a nyereségem csak 300.000 ft, mégis meg kell fizetni a 40%-os adót a 1 millió ft feletti részre, úgyhogy ez így nem igazán jó megoldás. A beszerzett anyagot, árut a vevő nevére kell kérni, és csak a munkadíjban számítsd fel azt az összeget, amennyit keresni akarsz.
Adófolyószámla lekérdezése képernyőképekkel
KATA adózás videó
Vállalkozást indítanál, de nem tudod, hogy milyen vállalkozási forma lenne neked a megfelelő?
Nézz bele az erről szóló videónkba!
Kik választhatják a kisadózó vállalkozások tételes adóját (KATA)?
- Egyéni vállalkozók
- Egyéni cégek
- Kizárólag magánszemély tagokból álló betéti társaságok
- Közkereseti társaságok, amennyiben kizárólag magánszemély tagjuk van
- Ügyvédi iroda 2018-tól
KFT nem lehet kisadózó. Olyan BT sem, aminek a beltagja nem magánszemély, mert hogy van ilyen is. Ugye egy bt-nél a beltag korlátlanul felelős. Viszont egy olyan bt-nél, ahol a beltag egy KFT, máris nem korlátlan a felelősség.
Hogyan lehet valaki kisadózó vállalkozó?
- Aki ezt az adózási formát szeretné választani, annak ezt a tényt az erre szolgáló nyomtatványon az adóhatóság (NAV) felé be kell jelenteni, ha működő vállalkozásról van szó. A bejelentést követő hónaptól lesz katás. Induláskor azonnal lehet választani a katát.
- Ha az adóhatóság a bejelentkezést érvényesnak találta, és elfogadta, erről a tényről az adózót levélben értesíti
- Ha a kisadózás alá jelentkező vállalkozás a feltételeknek megfelelt, a bejelentést követő hónap első napjával válik kisadózóvá, amennyiben már működő vállalkozásról van szó. Induló vállalkozás azonnal lehet katás, ha ezt a nav elfogadja és nem talál kizáró körülményt.
Induló vállalkozás adminisztrációs kötelezettségei
Milyen kötelezettségekkel jár a kisadózó vállalkozások tételes adója alá tartozás?
- Mindenkit, aki bármilyen módon, személyes közreműködéssel részt vesznek a vállalkozás tevékenységében (munkaviszonyt kivéve), be kell jelenteni
- Azokat a tagokat, akik személyes közreműködésre kötelezettek, kizárólag kisadózóként lehet bejelenteni
- Kisadózó betéti társaság és közkeresti társaság esetében a társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszonyban működhet személyesen közre.
- Minden olyan vállalkozásnak,amelyik a kisadózó vállalkozások tételes adóját választja, legalább egy főt kisadózóként kell bejelentie
- A bejelentésben nyilatkozni kell, hogy a bejelentett kisadózó fő-, vagy mellékállású kisadózónak minősül-e
- 15 napon belül az adóhatóságnál jelenteni kell bármilyen, a kisadózással összefüggő tényt
A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként.
A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre.
E szabály megsértésével a kisadózó vállalkozás tevékenységében részt vevő tag közreműködését be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának kell tekinteni, ami automatikusan maga után vonja, hogy kiesik a kisadózói körből!
Amit vállalkozóként tudnod kell
Üzleti terv videó - 1. rész
Üzleti terv videó 2. rész
Ki nem lehet kisadózó vállalkozó?
- Akinek az adószámát a kisadózás alá történő bejelentkezést megelőző két évben törölték.
- Akik az alábbi TEAOR 2008 szerinti tevékenységek valamelyikét folytaják:
- 68.20 saját tulajdonú, vagy bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése
Mi a megoldás, ha mégis ingatlant szeretnél bérbeadni?
Magánszemélyként megteheted. Ezt be kell jelenteni a navnak, az adószámod ugyanaz marad. Ez csak a hosszútávú ingatlankiadásra vonatkozik!
A rövidtávú szálláshelyszolgáltatást lehet kata alatt végezni.
Mikor szűnik meg a kisadózó vállalkozói státusz?
- Akire számla-, vagy nyugtaadás, igazolatlan eredetű termék forgalmazása, illetve be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása miatt az adóhatóság mulasztási bírságot vet ki, a bírság jogerőre emelkedésének napjával
- Ha az adószámát törlik, a határozat jogerőre emelkedésének napján
- Annak a naptári évnek az utolsó napján, melyben a kisadózó vállalkozó jogerősen megállapított adótartozása eléri, vagy meghaladja az 100.000 forintot - ez változott: A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság megszűnik az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával, ha a kisadózó vállalkozás állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, végrehajtható,nettó módon számított adótartozása a naptári év utolsó napján meghaladja a 100 ezer forintot,azzal, hogy az állami adóhatóság visszavonja az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozatát, ha a kisadózó vállalkozás az adótartozását az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válásáig megfizeti és a tartozás megfizetését igazolja;”
- Ha a tételes adó alá tartozó vállalkozás a továbbiakban nem így szeretne adózni, az adóhatóság felé történt bejelentést követő hónap első napjával
Sokszor elhangzik kérdésként, hogy ha már induláskor több a tartozása az induló vállalkozónak, mint 100 ezer forint, ettől még választhatja-e a katát? Igen, választhatja, viszont év végéig rendezni kell tartozást, és ebbe beletartozik a magánszemélyként is felgyűlt tartozás. Fontos, hogy csak a lejárt tartozás számít, azaz amire van részletfizetés, az nem lejárt tartozás, ez lehet több, mint 100 ezer ft.
Azaz ha pl vettél egy ingatlant és az illeték pl 600.000 ft és ezt részletekben kell fizetni, és rendesen fizeted a havi törlesztőt, akkor nem baj, hogy ha az egész tartozás meghaladja a 100 ezer forintot.
Akinek a kisadózói státusza bármilyen okból megszűnt, a megszűnés évében és az azt követő 1 évig nem választhatja újra ezt a fajta adózást.
A kilépésre is ez vonatkozik, bármelyik hónapban ki lehet lépni, de visszajönni abban az évben, és plusz egy évig nem lehet.
Nullás igazolásra vagy jövedelemigazolásra van szükséged? Jegyzet lépésről lépésre!
Ha kizártak a katából, mint egyéni vállalkozó, de te mégis katás akarsz lenni
Erre van az a lehetőség, hogy katás bt-t csinálsz. Ha beltag leszel, akkor az egyéni vállalkozásodat meg kell szüntetni (szüneteltetni is lehet), mert egyéni vállalkozóként korlátlanul felelős vagy, és mint bt beltag is korlátlanul felelős, amit ugye két helyen egyszerre nem lehet.
Vagy kültag leszel a katás bt-ben, és akkor elég szüneteltetni az egyéni vállalkozásodat, nem kell megszüntetni, de akkor ugye kell egy beltag, aki korlátlanul vállalja a felelősséget.
Iratkozz fel Youtube csatornánkra, hogy ne maradj le a hamarosan érkező következő videóról!
Mekkora összeg a kisadózó vállalkozások tételes adója?
- Főállású kisadózó esetén 50.000 Ft/hó - biztosítottnak minősül, azaz társadalombiztosítási ellátásra és álláskeresési ellátásra jogosultságot szerez
- Mellékállású kisadózó esetén 25.000 Ft/hó - nem minősül biztosítottnak
- Lehet választani az emelt összegű katát is, ez 75.000 Ft/ hó
Kata szigorítások
Kapcsolt vállalkozástól szerzett bevétel után
- belföldi kapcsolt vállalkozástól szerzett bevétel után – már az első forinttól– a számlát befogadó (kifizető) fizeti 40%-os plusz kata adót.
- külföldi kapcsolt vállalkozástól szerzett bevétel után, a bevétel összegének 71,42% után kell 40%-os plusz kata adót fizetni a katásnak.
Kapcsolt vállalkozás: a Tao. tv. 4. § 23. pontja szerinti vállalkozás.
Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, hogy adott helyzet kapcsolt vagy sem, javaslom szakértő igénybevételét vagy kérjünk Nav-os állásfoglalást.
3 millió forint feletti bevételszerzés után
- belföldi vállalkozástól 3 millió ft-ot meghaladó bevétel esetén a számlát befogadó fizeti a 40%-os plusz kata adót
- külföldi vállalkozástól 3 millió ft-ot meghaladó bevétel eseten, az értékhatár feletti rész 71,42%-a után a katás fizeti a 40%-os plusz kata adót.
Nem kell megfizetni a 40 %-os adót
- amely után már megfizetésre került a 40 százalékos adó,
- az a bevétel után, amely az Egészségbiztosítási Alapból származik,
- amelyet jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttatnak
- amelyet az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény szerint költségvetési szerv kifizető juttat a kisadózó vállalkozásnak.
Költségvetési szerv
7. § * (1) A költségvetési szerv jogszabályban vagy alapító okiratban meghatározott közfeladat ellátására létrejött jogi személy.
(2) A költségvetési szerv tevékenysége lehet
a) alaptevékenység, amely a létrehozásáról rendelkező jogszabályban, alapító okiratában a szakmai alapfeladataként meghatározott, valamint a szakmai alapfeladatai ellátását elősegítő más, nem haszonszerzés céljából végzett tevékenység,
b) vállalkozási tevékenység, amely haszonszerzés céljából, államháztartáson kívüli forrásból, nem kötelezően végzett termelő-, szolgáltató-, értékesítő tevékenység.
Ha nem tudod, hogy a Vevőd költségvetési szerv vagy sem, kérdezd meg tőle.
Gyakorló katás vállalkozóként és katásokat könyvelőként folyamatosan figyelem a kata adózás változásait.
Ha szeretnéd, hogy megosszam veled ezeket az információkat,
iratkozz fel a Kata Hiradó hírlevelünkre.
KATA megfizetése
Az adót tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig kell megfizetni.
Ha egy hónapban egy napot katás voltál, a teljes adót meg kell fizetni, nincs arányosítás.
Kata bankszámlaszáma: 10032000-01076349
Közleménybe írd be mindig az adószámod.
Ha meghaladtad az éves keretet, ami 12 millió forint, akkor 40%-os adót kell fizetni. Ezt ráér az éves KATA bevallás beadásakor megfizetni, én azért javaslom előtte, mert egyben nagyon fog fájni.
Ha év közben kezdő vagy, esetleg szüneteltél, akkor az éves keret időarányosan csökken, így lehet, hogy lesz 40%-os adód.
Mit lehet tenni, ha elérted a 12 millió forintos kata bevételi keretet?
Tegyük fel, hogy január elsején már működik a vállalkozás és júniusban eléred a 12 m ft-ot. Innen már bejön a 40%-os adó, a 12 m ft feletti részre.
Amit nem szabad! NE SZÜNETELJ! Ha júliustól szünetelsz, akkor a bevételi korlátod 6 m ft lesz, és kapásból a 6 m ft után meg kell fizetni a 40% adót, azaz a 2.400.000 ft.
Ha nem szünetelsz, és fizeted a katát, és nem számlázol tovább, akkor az adó csak 6 x 50.000, azaz 300.000 ft lesz erre az évre, és nem 2.400.000 ft. Persze a számlázást máshonnan kell megoldani, ha ezt meg tudod tenni.
Hogyan lehet kimaxolni a katát?
Katás BT
Ha elérted a 12 m ft-os bevételi korlátot és továbbra is szeretnéd élvezni a kata előnyét, akkor lehetőséged van katás bt-t csinálni.
De mivel egyéni vállalkozóként korlátlanul felelős vagy, ezért a bt-ben nem lehetsz beltag, kültag viszont igen.
Ehhez viszont találnod kell egy beltagot, aki vállalja érted a korlátlan felelősséget.
A beltag lehet csendestárs, azaz a katát nem kell megfizetni utána, kültagként lehetsz már ügyvezető és katás is egyszerre.
"A Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 3:156. §-a (a továbbiakban Ptk.) megállapít egy általános modellt, amely szerint a betéti társaság üzleti tevékenységét, az operatív feladatokat a betéti társaság beltagja irányítja, kültag viszont nem lehet vezető tisztségviselő. A szabály valóban diszpozitív, a 3:1. § (2) bekezdése hatálya alá tartozó szervezeti-működési szabály, amelynek meghatározása tekintetében a társaság tagjai szerződéses szabadsággal rendelkeznek.
Ebből következően a társasági szerződésben kültag is megjelölhető vezető tisztségviselőként. Itt kívánom felhívni a figyelmet a Ptk. 3:155 §-ára, mely szerint a betéti társaságra a közkereseti társaságra vonatkozó szabályokat rendelik alkalmazni (a speciális eltéréseket nem tekintve), ennél fogva betéti társaságnál sem jelölhető ki ügyvezetővé, aki nem tagja a társaságnak (3:144. § (2) bekezdés)." Forrás: adózóna
A 2021-es kata változások miatt már csak egy helyen lehetsz katás, így ha meghagyod a katás egyéni vállalkozásod és mellé csinálsz egy katás bt-t, ahol te lennél a kültag, akkor kell egy beltag, aki kisadózó lesz, és te meg munkaviszonyban dolgozhatsz a bt-ben. Azt nem tiltja a törvény, hogy egy katás bt-ben alkalmazott legyél.
KFT
Ha nem akarsz bt-t csinálni, mert nincs olyan, aki vállalná a beltagságot, akkor csinálhatsz egyedül kft-t. Itt már azért más az adózás, van cégalapítás költség, van tőkebefizetési kötelezettség (3 m ft) többe kerül a könyvelési díj, stb.
A 12 m ft-os korlát a "kicsikre" vonatkozik, azaz ha már elérted, te már nem vagy "kicsi" és úgy adózol, mint a nagyok, azaz fizetni kell a 9%-os társasági adót, és ha osztalékot akarsz kivenni, akkor a 15%-os szja-t és a 13%-os szociális hozzájárulási adót. A kata 40% is kb ezzel az adózási mértékkel egyezik meg, csak éppen nem mindegy, hogy mennyi elszámolható költséged lesz a kft-ben.
Ha nem nagyon lesz elszámolható költséged, akkor még sokáig jobban jársz a kata 40%-os adóval. Ha viszont lesz a vállalkozás érdekében felmerülő elszámolható költséged, akkor ki kell számolni, hogy mennyi az a bevételi határ, ahol már érdemes kft-t alapítani, és a költségek figyelembevétel megfizetni a társasági adót és az osztalékadót.
Ökölszabály, hogy kb 3-4 m ft plusznál még érdemes inkább a kata 40%-ot fizetni, de ezt minden esetben ki kell számolni.
Ha elérted a 12 millió ft-os (belföldi) árbevételt, akkor már bejön az áfa is, ugye, fel kell számítani a kiállított számláidban az áfát, be kell vallani és be is kell fizetni, viszont a beszerzéseid után már levonhatod az áfát. Ha áfás lettél, vállalkozói bankszámlát is kell nyitni, és megváltozik az adószámod is.
Nem igaz, hogy az alanyi mentes katás soha nem fizet áfát.
Mely adók és bevallások bevallását, ill. megfizetését váltja ki a tételes adó?
- Vállalkozói személyi jövedelemadó
- Vállalkozói osztalékalap utáni adó, vagy átalányadó
- Társasági adó
- Személyi jövedelemadó, járulékok, egészségügyi hozzájárulás
- Szociális hozzájárulási adó
Milyen adót nem vált ki a KATA?
A cégautóadót nem váltja ki egy bt-nél, mert maga a tulajdonlás már adófizetésikötelezettséget eredményez, függetlenül attól, hogy nem számol el költséget.
Ha van alkalmazottja egy katásnak - igen, neki is lehet, akár egyszerűsített foglalkoztatásban is - akkor az alkalmazott után meg kell fizetni a közterheket és bevallást is kell küldeni.
Ha a kisadózó áfa alany -igen, a katás lehet áfás is - áfabevallási- és fizetési kötelezettségének továbbra is ugyanúgy kell eleget tennie, mint eddig.
Az iparűzési adó bevallási és befizetési kötelezettsége szintén megmarad.
KATA bevallás, bevételi nyilvántartás
A kisadózó vállalkozónak minden év február 25. napjáig kell az adóhatóság felé az előző évben szerzett jövedelméről nyilatkoznia.
2019-től az szja törvény szerinti egyéni vállalkozónak a bevallási határideje május 20., de ez a katásokra NEM VONATKOZIK, nekik maradt a február 25 és nem csinálja meg a NAV a kata bevallást.
Ha a kisadózó vállalkozó előző naptári évben elért árbevétele meghaladta a 12.000.000 forintot (és egész évben működött), a 12.000.000 forint feletti rész 40%-a adóként fizetendő.
Ha csak 6 hónapot működik az adott évben, akkor a bevételi határ 6 m ft, és az efeletti rész után fizetendő a 40%-os adó.
Ha a kisadózói státusz év közben szűnik meg, a bevallási és befizetési kötelezettségnek a megszűnést követő 30. napig kell eleget tenni.
A kisadózó vállalkozók bevételi nyilvántartás vezetésére kötelezettek, de ezt nem kell beküldeni a nav-nak.
Legalább a következő adatokat kell tartalmaznia a bevételi nyilvántartásnak:
- sorszám;
- a bizonylat sorszáma;
- a bevétel összege;
- a bevétel megszerzésének időpontja.
Vállalkozást indítanál, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Segítünk!
KATA és a számlázás
A kiállított számlákra rá kell írni, hogy "Kisadózó".
Amennyiben a kisadózó vállalkozás az általa kiállított számlán nem tünteti fel a „Kisadózó” szöveget, az Art. 172. § (1) bekezdése szerinti mulasztási bírsággal sújtható.
Ha áfás vagy és választottad a pénzforgalmi elszámolást, ami ugye azt jelenti, hogy akkor kell befizetni az áfát, amikor a számla ellenértéke befolyt, akkor a pénzforgalmi elszámolást is jelezni kell a számlán. Ha nem írod rá, nincs retorzió, viszont arra a számlára nem alkalmazhatod ezt a módszert.
Ha a katás áfás, és a számlában felszámított áfa meghaladja a 100 ezer forintot, rá is vonatkozik az online számla adatjelentési kötelezettség.
A nyugtára nem kell ráírni, hogy kisadózó, csak a számlára.
Miért nem jó a kata a kereskedelemben?
Nem kell megfizetni a kisadózó után az adót azon hónapokra vonatkozóan, amelyek egészében a kisadózó
- a) táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyerekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül,
- b) katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
- c) fogvatartott,
- d) egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltette,
kivéve ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez.
A kisadózó vállalkozás a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig köteles bejelenteni az állami adóhatósághoz azt, ha a tárgyhónapra vonatkozóan a kisadózó után nem keletkezik tételesadó-fizetési kötelezettsége.
Mit jelent ez pontosan? Ugye mondtam, hogy ha egy napot is katás vagy, akkor a teljes hónapra meg kell fizetni a katát, azaz úgy időzítsd a szünetelést, hogy elsején már ne legyél működő vállalkozás.
A szünetelés indítását a webes ügysegéden kell elvégezni, de csak másnaptól érvényes, és jellemzően a hónap utolsó napján nem szokott üzembiztosan működni, úgyhogy ne hagyd az utolsó pillanatra. Bt ugye nem szünetelhet, csak az egyéni vállalkozó. A szünetelést csak egyszer kell bejelenteni, nem kell minden hónapban. Már meg lehet adni a webes ügysegéden a szünetelés kezdő időpontját.
Ha viszont más ok miatt nem volt munkaképes a katás, mert pl beteg volt, akkor azt minden hónapban jelenteni kell, hogy ne írják elő a katát a folyószámlán.
Ha szünetelsz, és nincs máshol biztosításod, akkor meg kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, hogy legyen érvényes tb-d.
Viszont ha nem fizetsz egy hónapra katát, akkor arra a hónapra nem is jár a bevételi keret, azaz ha 6 hónapot szünetelsz egy évben, akkor a bevételi kereted 6 m ft, és ha ennél több a bevételed, akkor meg kell fizetni a 40%-os adót.
Mellékállású kisadózó meghatározása
azt a kisadózót, aki a tárgyhó egészében megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:
- legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, azzal, hogy a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani,
- a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) szerinti kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül,
- a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján külföldön biztosított személynek minősül,
- a kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény alapján más államban biztosítottnak minősül,
- olyan magánszemély, aki 2011. december 31-én – a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján megállapított – I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 32-33. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül,
- rokkantsági ellátásban részesül és egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű,
- a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban nem kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak vagy társas vállalkozónak minősül, ideértve más kisadózó vállalkozásban fennálló főállású kisadózó jogállást is;
- 5 a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény szerinti nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban áll;
- a nemzeti köznevelésről szóló törvény, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben, az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat, vagy az előzőekben nem említett államokban folytat ez előbbieknek megfelelő tanulmányokat;
Sokan szeretnének másodállásban vállalkozni, és azt gondolják, hogy erre jó lesz a kata. Jó lehet, de nem biztos, hogy már az elején rögtön katásnak kell lenned.
Jellemzően egy induló vállalkozásnak az elején több a költsége, mint a bevétele, ezért az első hónapokban lehet, hogy egyáltalán nem kell adót fizetni, ha a tételes költségelszámolást választod, míg ha katás vagy, már az elején rögtön fizeted a havi 25.000 ft-ot. Ahogy a havi fizetendő adód elérné a 25.000 ft-ot (átlagban), akkor be lehet jelentkezni, hogy a következő hónaptól katás legyél.
Mi számít bevételnek a katában?
Kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt, valamint az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg azzal, hogy nem bevétel
a) az áthárított általános forgalmi adó,
b) az a vagyoni érték, amelyet az adóalany köteles visszaszolgáltatni (így különösen a kapott kölcsön, hitel),
c) az adózó által korábban átadott vagyoni érték az adóalany részére nem ellenértékként történő visszaszolgáltatásakor (ideértve különösen a nyújtott kölcsön, hitel visszafizetett összegét, de ide nem értve különösen a nyújtott kölcsönre, hitelre kapott kamatot), ha azonban az adóalany csak a szokásos piaci ár egy részének megfizetésére köteles, akkor a szokásos piaci árból a fizetési kötelezettséget meghaladó rész bevételnek minősül,
d) az a vagyoni érték, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci árát az adóalany köteles megfizetni,
e) jogszabály vagy jogerős bírósági, illetve hatósági határozat alapján kapott nem jövedelempótló kártérítés, kártalanítás, továbbá az adóalany vállalkozási (gazdasági) tevékenységéhez használt vagyontárgy károsodására vagy megsemmisülésére tekintettel a károkozótól, annak felelősségbiztosítójától vagy harmadik személytől a káreseménnyel kapcsolatosan kapott vagyoni érték, továbbá az adóalany biztosítójától elemi kárra tekintettel kapott kártérítés összege,
f) a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás
azzal, hogy a külföldi pénznemben keletkezett bevételét a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) a bevétel megszerzésének időpontjában irányadó hivatalos devizaárfolyamának, olyan külföldi pénznem esetén, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapulvételével kell forintra átszámítani;
KATA TANODA - Online tanfolyam katás vállalkozóknak
Katásnak lehet alkalmazottja?
Igen, lehet, akár munkaviszonyban, akár egyszerűsített foglalkoztatás keretében, figyelembevéve a szabályokat, de akkor már kell a havi járulékbevallás.
Mennyibe kerül egy alkalmazott 2022-ben?
Adatszolgáltatási és nyilatkozattételi kötelezettség 1 millió forintot meghaladó bevételről - színlelt munkaviszony
Mit jelent ez a kötelezettség, mire terjed ki, és mi a célja?
Ha egy kisadózás hatálya alá tartozó adózó egy helyről (azaz ugyanazon adószámmal rendelkező kifizetőtől) származó bevétele egy naptári éven meghaladja az 1.000.000 forintot, erről a tényről mind a kisadózó, mind a kifizető nyilatkozni és adatot szolgáltatni köteles.
Ha a kifizető (vevő) nem egyéni vállalkozó magánszemély, a kisadózó ezen kötelezettség alól mentesül. Ugyancsak nyilatkozni köteles az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemély, és kisadózó kivételével minden, az Adózás rendjéről szóló törvény szerint adózó, aki egy naptári évben kisadózás szerinti adózónak 1.000.000 forint feletti értékben adott el terméket, vagy szolgáltatást.
Miért van erre szükség?
A kisadózó által megszerzett bevétel lényegesen kedvezőbben adózik, mintha ugyanaz a bevétel munkabérként lenne kifizetve. Ahogy a törvény mondja, a cél a "munkaviszonytól való elhatárolás". Ez azt jelenti, a törvényalkotó igyekszik elejét venni annak, hogy kisadózóval kötött vállalkozási szerződéssel valaki munkaviszonyt leplezzen. Azaz ha a kisadózónak egy helyről több, mint 1.000.000 forint bevétele származik, az adóhatóság ezt munkaviszonynak vélelmezheti, annak bizonyítása, hogy ez nem így van, a kisadózót terheli.
Mi alapján dönti el az adóhatóság, hogy a szerződés színlelt, vagy nem?
A hatóság elsősorban az alábbi hét körülményt vizsgálja:
-
a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette, azaz valakivel együtt dolgozik
-
a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem az adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte, azaz a bevétel fele ne egy ügyféltől legyen
-
az adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan, azaz önállóan dolgozol
-
a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll, azaz saját iroda, telephely stb
-
a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére, azaz saját eszközeiddel
-
a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg, azaz te döntöd el, hogy mikor csinálod meg
-
a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében nem minősül főállású kisadózónak, azaz van máshol főállása
Amennyiben fenti pontok közül legalább kettő megvalósul, akkor a szerződés nem minősül színleltnek, azaz nem munkaviszonynak tekintendő a hatóság értelmezése szerint.
KATÁSOK NAV-ELLENŐRZÉSE
Amire érdemes odafigyelni
- A kisadózónak akkor is a minimálbérről kell a jövedelemigazolást kiállítania az adóhatóságnak, ha nem volt bevétele. Ez kedvező lehet egy banki célú igazolásnál, de lehet kedvezőtlen is, ha szociálisan hátrányos helyzetet bizonyítani kell.
- ha katás bt kér jövedelemigazolást, akkor a bevétel 60%-át még szétosztják 2 vagy több részre (ahány tulajdonos van).
KATA szolgálati idő - azaz KATA és a nyugdíj
Tbj (Társadalombiztosításról szóló) 1997. évi LXXXI. tv szerint az arányosan elismerhető szolgálati idő:
- 39. § (1)90 Ha a biztosítottnak a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b), g) pontja és a (2) bekezdése szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya keretében - ide nem értve a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) értelmében teljes munkaidőben, illetőleg az adott munkakörre irányadó, jogszabályban meghatározott munkaidőben foglalkoztatottakat - elért nyugdíjjárulék-alapot képező keresete, jövedelme a külön jogszabályban meghatározott minimálbérnél kevesebb, akkor a 12. § (1)-(2) bekezdésének és 20. §-ának alkalmazása során - az 1996. december 31-ét követő időszak tekintetében - a biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető szolgálati időként figyelembe. Ebben az esetben a szolgálati idő és a biztosítási idő aránya azonos a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem és a mindenkori érvényes minimálbér arányával.
- (2)91 Az (1) bekezdés rendelkezéseit a Tbj. 30/A. §-ának (2) bekezdése szerinti mezőgazdasági őstermelő 2007. december 31-ét követően szerzett biztosítási idejének szolgálati időként történő figyelembevétele során is alkalmazni kell.
- b) 39. § (2) bekezdésében a „biztosítási idejének” szövegrész helyébe a „biztosítási idejének, valamint a főllású kisadózó biztosítási idejének” szöveg,
Nem kell könyvelő. Vagy talán mégis?
Több fórumon felmerült, hogy akik ezt az adózást választják, nincs szükségük könyvelőre. Ha valakinek alkalmazottja van, azután ugyanúgy el kell végezni a bérszámfejtést és el kell küldeni a havi járulék bevallást, és aki áfa körbe tartozik, azaz nem alanyi mentes, annak szintén be kell küldenie az áfa bevallást.
Az év végén is szükség lehet könyvelői segítségre az elektronikus bevallások elkészítésénél és beküldésénél.
A kisadózás előnyeit azok a kisadózók élvezhetik igazán, akik saját magukon kívül mást nem foglalkoztatnak, vagy több személyesen közreműködő tagot regisztrálnak.
Számlázási szabályok változása - Online számla - NAV online adatszolgáltatás
A katás egyéni vállalkozásokra is vonatkoznak a 2020. július 1. után életbelépő számlázási szabályok, kézi számlák bejelentési kötelezettsége, online számlázó program használata.
Bankszámlanyitási kötelezettség
A korábbi híresztelések ellenére az alanyi mentes egyéni vállalkozóknak NEM KELL vállalkozói bankszámla.
Alanyi mentes értékhatár változása
2019. január 1-től az alanyi adómentesség határa 12 millió forint.
Tudod, hogy ha áfa nélküli számlát kaptál a Google-től vagy a Facebooktól, akkor itthon be kell vallani és be is kell fizetni az áfát?
Ha szeretnél többet tudni az ÁFÁról
Ha további segítségre van szükséged, keress minket bátran.
Addig is itt egy összefoglaló cikk, ahol nagyon sok hasznos információt találsz.
Elérhető online termékeink, amelyek elengedhetetlenek egy vállalkozó részére
Hogyan legyél vállalkozó? Vállalkozásindítási mini ebook
Kata Tanoda - online tanfolyam katás vállalkozóknak
Egyéni vállalkozók könyve - ami nem csak az adózásról szól
Brutál Vállalkozói képzés Pakk - a legjobb ajánlatunk
Köszönöm, hogy egy megosztással támogatod a munkámat.
Ahol megtalálsz minket