Induló vállalkozások ellenőrzése
Nem csak a NAV, hanem a kormányhivatalok is indíthatnak ellenőrzést, és ezt meg is teszik az induló vállalkozások legnagyobb rémületére.
Még jóformán el se indult a vállalkozásuk, máris kapják a „behívót”!
Már a tárgy így indul, hogy értesítés és idézés, majd kellemes folytatódik: hatósági ellenőrzés tárgyában ügyfélként idézem és megadja, hogy hol kell megjelenni.
Eddigre már jól meg is ijedtünk. Na de erre nincs semmi szükség.
Felsorolja, hogy milyen dokumentumokra van szükség:
- személyigazolvány, lakcímkártya
- vállalkozói igazolás (igazolványa kb senkinek nincs, de azért odaírják, hogy jól összezavarják az embert)
- ipari tevékenyég bejelentését
- szakmai végzettséget igazoló bizonyítványok (ha kellenek az adott tevékenység végzéséhez, ezt persze nem írják oda, csak hogy küldd be, ami van)
- székhelyigazolás – tulajdoni lap, bérleti szerződés, székhelyhozzájárulási nyilatkozat, szerződés székhelyszolgáltatóval.
És ezt az egészet lehet elekronikusan is (e-papír), azaz nem kell bemenni személyesen.
Burkolt munkaviszony
Bonyolultabb ügy a burkolt munkaviszony ellenőrzése. Ezt viszont a NAV végzi. Ettől sem kell megijedni, pláne, ha nincs félnivalónk, de nagyon nem mindegy, hogy mit válaszolunk a feltett kérdésekre. Javaslom, ezt szakértővel átbeszélni, mielőtt válaszoltok.
Kata törvény
Adatszolgáltatási kötelezettség
13. § * Az Art. szerinti adózó (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt és a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanyát) a tárgyévet követő év március 31-ig adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, és a kisadózó vállalkozás részére a naptári évben juttatott, a kisadózó vállalkozás bevételének minősülő összegről, ha az meghaladja az 1 millió forintot. Az adatszolgáltatás teljesítése során nem kell figyelembe venni a kisadózó vállalkozás olyan bevételét, melyről a kisadózó vállalkozás nem számlát állított ki.
Munkaviszonytól való elhatárolás
14. § (1) A kisadózó vállalkozással kötött szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményeket valódi tartalmuk szerint, a rendeltetésszerű joggyakorlás feltételére figyelemmel kell minősíteni. Ha a kisadózó vállalkozással kötött szerződés, ügylet tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani.
(2) Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében - a (3) bekezdés figyelembevételével az ellenkező bizonyításáig - vélelmezi, hogy a kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között munkaviszony jött létre.
Mit jelent ez?
Ha egy katásnak egy évben egy vagy több adóalanytól (azaz magánszemélytől nem) több mint 1 millió forint bevétele keletkezett, azt a katásnak jelentenie kell a kata bevallásban, megjelölve az adóalany nevét, címét, adószámát és a bevétel összegét. Ezt február 25-ig kell megtennie.
Aki viszont befogadta a katás számláját és ki is fizette, neki is jelenteni kell ezt március 31-ig. Nyilván ugyanannak az összegnek kell szerepelni mindkét bevalláson.
Ha több, mint 1 millió forint volt a bevétel, az adóhatóság vélelmezi a munkaviszonyt. Viszont felsorol a törvény 7 pontot, amiből ha már kettő igaz, akkor megdőltnek kell tekinteni a vélelmezést.
Ez a 7 pont.
(3) A (2) bekezdésben foglalt vélelmet akkor kell megdőltnek tekinteni, ha az alábbi körülmények közül egynél több megvalósul:
a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;
b) a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte;
c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;
d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;
e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;
f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg;
g) * a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében a 2. § 8. pont a) vagy g) alpont szerint nem minősül főállású kisadózónak feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt a 2. § 8. pont a) vagy g) alpontban említett jogviszonyok egyikében sem.
Mit jelent ez magyarul?
Ruszin Zsolt kolléga nagyon jól megfogalmazta.
- a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette, azaz valakivel együtt dolgozik
- a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem az adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte, azaz a bevétel fele ne egy ügyféltől legyen
- az adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan, azaz önállóan dolgozol
- a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll, azaz saját iroda, telephely stb
- a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére, azaz saját eszközeiddel
- a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg, azaz te döntöd el, hogy mikor csinálod meg
- a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében nem minősül főállású kisadózónak, azaz van máshol főállása
És akkor jöjjenek az ellenőrzés kérdései
- Milyen forrásokból származott bevétele, jövedelme a vizsgált időszakban?
- Egyéni vállalkozóként pontosan milyen tevékenységet végzett/végez?
- Milyen jogcímen keletkeztek bevételei és azokat hogyan kapta meg? (átutalás, készpénz)
- Kik voltak a vevői? Szerződések készültek-e? Amennyiben igen, át tudja-e adni a revízió részére?
- Hogyan került kapcsolatba a (K102-es adatszolgáltatást teljesítő) társasággal? Milyen tárgyalások előzték meg a szerződéskötést? A megbízási szerződés megkötése kinek a kezdeményezésére, milyen tartalommal történt? Rendelkezésre tudja-e bocsátani?
- A Kata egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdése előtt a megbízóval milyen jogviszonyban állt?
- Milyen iratok készültek Ön és a megbízója között? Ezeket a revízió rendelkezésére tudja bocsátani?
- Pontosan mire irányult a megbízás (egy konkrét munkára, megrendelésre szólt), a megbízási szerződés alapján milyen munkát végzett a vizsgált időszakban?
- Helyileg hol végezte a munkát?
- A munkaidő meghatározásra került?
- Milyen tárgyi feltételei voltak a munkavégzésnek?
- A tárgyi feltételeket ki biztosította?
- A megbízó adott-e utasítást a tevékenység végzésének módjára? Kinek az irányítása alatt végezte a munkát?
- A megbízó részéről történt-e egyeztetés, ellenőrzés, amennyiben igen, ez rendszeres volt-e?
- Milyen módon tartotta a kapcsolatot a megbízóval? Konkrétan kivel tartotta a kapcsolatot?
- A munka teljesítését kinek a részére és milyen módon kellett igazolnia?
- A megbízást személyesen látta el vagy alvállalkozót, helyettest stb. vett igénybe?
- Alkalmazottat foglalkoztatott-e a vizsgált időszakban? Ha igen, hány főt? Az alkalmazottak milyen összegű bérben részesültek? Munkaszerződés készült-e?
- A szerződés szerinti díjak kifizetésére mikor került sor? A feladat teljesítését követően egyszeri díjként vagy rendszeresen? Milyen rendszerességgel részesült díjazásban?
- Hogyan állapították meg a megbízási díjat?
- A megbízási szerződés kapcsán milyen költségei merültek fel? Azokat ki finanszírozta? Hogyan és kivel számolt el ezzel kapcsolatban? Rendelkezik-e ezzel kapcsolatban iratokkal?
- Korábban állt-e jogviszonyban a megbízónál? Ha igen, mikortól meddig, milyen jogviszonyban.
- Amennyiben megszűnt a megbízónál a munkaviszonya, mi volt az oka?
- A megbízási tevékenység keretében végzett tevékenysége mennyiben tér el a munkaviszonyban folytatott tevékenységtől?
- A vizsgálattal érintett időszakra vonatkozó és a bevallásai alapjául szolgáló, jogszabályban előírt bizonylatait, az azokat alátámasztó összes iratot, valamint az adóköteles (vállalkozási) tevékenység gyakorlására jogosító okiratokat az ellenőrzés rendelkezésére tudja-e bocsátani?
- Kíván-e még elmondani valamit a fentiekkel kapcsolatban?
Ahol megtalálsz minket
Blog kategória
AKCIÓ!
Két online vállalkozói képzés egy áráért.
Minden vállalkozói tudás egy helyen.
Online Vállalkozói Képzés és a Kata Tanoda egy csomagban.