Vállalkozás indításának, vagy fejlesztésének sokszor akadálya lehet, hogy a cég nem, vagy csak drágán jut hitelhez.
Ilyenkor segítséget jelenthet, ha vállalkozás támogatott hitelt kap, azaz olyan hitelt, melynek kamata a piacinál alacsonyabb. Ez jellemzően úgy valósul meg, hogy a hitel kamat oldalról kap támogatást, például a 10%-os piaci kamatozású hitel helyett a vállalkozásnak csak 7% kamatot kell fizetni, mert a többire támogatást kap. Ezek közé -a kamattágott hitelek közé- tartoznak a Széchenyi hitelek. Létezik forrás oldali támogatás is, ilyen a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett Növekedési Hitel Program. A növekedési hitelprogram részeként a jegybank ingyenes forrást biztosít a kereskedelmi bankoknak, amiből azok maximum 2,5%-os kamattal hitelezhetik a vállalkozásokat.
Léteznek még speciális, általában megyei vállalkozásfejlesztési alapítványokon keresztül igényelhető mikrohitelek is. A különféle támogatott hitelek között vannak olyan konstrukciók is, melyek olyan kezdő, most induló vállalkozások részére is hozzáférhetőek, amelyek még nem rendelkeznek legalább egy teljes (jan. 1-től dec. 31-ig tartó) lezárt üzleti évvel.
Növekedési Hitelprogram 2015
A 2015-ben is folytatódó Növekedési Hitelprogram keretében magyarországi kis- és közepes vállalkozások juthatnak kedvezményes, 2,5%-os kamatozású, forint alapú hitelhez. A Növekedési HItelprogramon keresztül felvett hitelek főleg beruházásra és forgóeszköz finanszírozásra szolgálnak. A Növekedési Hitelprogramban akár induló (2013. augusztus 31.-ig) alapított vállalkozások is részt vehetnek.
- Milyen célok valósíthatóak meg a Növekedési Hitelprogram segítségével?
- Kik, milyen cégek vehetnek fel hitelt a Növekedési Hitelprogramon keresztül?
- Hol, milyen feltételekkel igényelhető hitel a Növekedési Hitelprogramon keresztül?
Széchenyi hitelek
A Széchenyi-programban jelenleg nyolc féle támogatott hitelkonstrukció van, ebből három olyan, ami induló vállalkozások számára is elérhető. A Széchenyi-hiteleket főként beruházásra, forgóeszköz-finanszírozásra, pályázaton nyert támogatás, illetve annak önrésze finanszírozható belőle, és van kifejezetten mezőgazdasági célú beruházásokra szóló Széchenyi-hitel is.
- Milyen Széchenyi-hitelek léteznek?
- Melyik Széchenyi-hitel érhető el kezdő vállalkozások részére?
- Hogyan történik a Széchenyi-hitel igénylése és folyósítása?
Mikrohitel
A mikrohitelek általában olyan támogatott, kifejezetten mikro- és kisvállalkozásoknak ajánlott hitelkonstrukciók, melyek olcsóbbak a banki hiteleknél és elbírálásuk is gyorsabb, egyszerűbb.
- Hol igényelhető a mikrohitel?
- Mekkora a mikrohitel kamata?
- Melyek a mikrohitel igénylésének feltételei?
- Milyen dokumentumok szükségesek a mikrohitel igényléséhez?