Milyen vállalkozás vonható fokozott adóhatósági felügyelet alá, milyen törvények rendelkeznek a fokozott adóhatósági felügyelet alá vonásról? Mivel jár, milyen kötelezettségeket jelent egy vállalkozásnak a fokozott adóhatósági felügyelet?
A fokozott adóhatósági felügyelet
A fokozott adóhatósági felügyelet lehetővé teszi, hogy az adóhatóság az általa kockázatosnak ítélt adózókat a megszokottnál alaposabban felügyelje.
Mennyi időre rendelhető el a fokozott adóhatósági felügyelet?
A fokozott adóhatósági felügyelet maximum egy éves időtartamra rendelhető el.
Jelent -e bármiféle korlátozást a fokozott adóhatósági felügyelet?
A fokozott adóhatósági felügyelet alá vont adóalany működésére nézve ezen intézkedés semmiféle korlátozással nem jár, az adóhatóságnak felé a szokásosnál részletesebb adatszolgáltatási kötelezettség előírásán túlmenően egyéb, nem szokásos beavatkozási lehetősége nincs.
Melyik törvényben található a fokozott adóhatósági felügyelet?
A fokozott adóhatósági felügyelet a 2003. évi XCII. (adózás rendjéről szóló) törvény 24/F §-ában található. A rendelkezés szövege itt olvasható.
A fokozott adóhatósági felügyelet gyakorlása során az állami adóhatóság az adószám megállapítását követően haladéktalanul kockázatelemzési eljárást folytat le, amely során az adózó részére kérdőívet küldhet, amelyen – az adózó által végezni kívánt tevékenységhez szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek fennállásának ellenőrzése céljából –
az alábbiakra hívja fel az adózót:
- a tevékenység részletes bemutatása
- a foglalkoztatottak számával, az alkalmazás jellegével kapcsolatos információk közlése
- a tevékenység folytatásához rendelkezésre álló eszközök bemutatása
- a tevékenység végzéséhez szükséges helyiség adataira, valamint a helyiség használatának jogcímére vonatkozó információk közlése
- a végezni kívánt tevékenységhez rendelkezésre álló pénzügyi, finanszírozási források részletes bemutatása
Hogyan végzi a NAV a kockázatelemzési eljárást?
- A NAV a kockázatelemzési eljárást a KOCKERD kérdőíven kapott adatok elemzésével végzi
Mi a KOCKERD kérdőív, mik a legfontosabb tudnivalók a KOCKERD kérdőívről?
- A KOCKERD kérdőív (ennek a linknek a segítségével letöltheti) egy 38 kérdésből álló kérdőív, melyet a NAV az általa kockázatosnak ítélt cégeknek küld ki.
- A KOCKERD kérdőív papír alapon, vagy elektronikus úton tölthető ki, és nyújtható be. Kitöltésére / benyújtására és visszaküldésére 10 nap áll rendelkezésre.
- A KOCKERD kérdőív elektronikus úton kitölthető változata erre a linkre kattintva tölthető le.
- A KOCKERD kérdőív visszaküldésének elmulasztása esetén a NAV törli a visszaküldést elmulasztó vállalkozás adószámát, az Adózás rendjéről szóló törvény 24/F § 6. pontjában foglaltaknak megfelelően. A törvény szövege itt olvasható.
Az állami adóhatóság az adózót határozattal – legfeljebb egy éves időtartamra – fokozott adóhatósági felügyelet alá vonhatja, ha:
- a kockázatelemzési eljárás során megállapítja, hogy a gazdasági tevékenység megvalósulása az adózó tagjainak (részvényeseinek), illetve vezető tisztségviselőinek korábbi gazdasági tevékenységével, adózói múltjával kapcsolatban rendelkezésére álló adatokra tekintettel kockázatos, vagy a gazdasági tevékenység megvalósulásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek nem állnak az adózó rendelkezésére, vagy ha a rendelkezésre álló személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek valószínűsíthetően nem elegendőek a gazdasági tevékenység megvalósításához.
- Az állami adóhatóság a kockázatelemzési eljárás során és a fokozott adóhatósági felügyelet alatt ellenőrzés keretében is vizsgálhatja az adózó által bejelentett adatok valóságtartalmát, hitelességét, valamint az egyes adókötelezettségek teljesítését.
- Az állami adóhatóság a fokozott adóhatósági felügyelet elrendeléséről szóló határozatban az adózót a rá egyébként irányadó általános forgalmi adóbevallási gyakoriságnál gyakoribb – éves helyett negyedéves vagy havi, negyedéves helyetti havi – bevallás benyújtására kötelezheti és kötelezheti adóbevallásának, illetőleg az adóbevallással egyenértékű nyilatkozatának adótanácsadóval, adószakértővel, vagy okleveles adószakértővel történő ellenjegyeztetésére.
- Továbbá kötelezheti, hogy az általános forgalmi adó bevallásával egyidejűleg nyújtsa be papír alapon az állami adóhatósághoz a bevallás alapjául szolgáló bizonylatok másolatát.