2021-es adóváltozások a gyakorlatban
Ingyenes kibővített különszám - Kérdések és Válaszok +30 oldalon
Az idén is nagy sikerrel publikált, immáron 15 ezer érdeklődőnk által letöltött ADÓVÁLTOZÁSOK 2021 különszámunk függelékeként újabb segédlettel jelentkezünk.
Különszámunk olvasóinak kérésére összegyűjtöttük a 2021-es adóváltozásokkal összefüggő legfontosabb kérdéseket a legtöbbet keresett témakörökben: kata adózás, áfa, online számlázás.
Főbb témák
- NAV áfakörből kijelentkezés
- Teljesítés előtti számlázás
- Ingatlan áfája különböző határidők esetén
- Online adatszolgáltatás áfamentes bérleti díjról
- Áttérés katáról áfás szja-s vállalkozóvá
- Kilépés az áfakörből (katás egyéni vállalkozó)
- SZJA Onlineszámla 3.0 türelmi idő
és ez csak néhány kérdés 30 oldalas kiadványunkból, amit Önnek állítottunk össze.
Néhány jól ismert újdonság
- Áfa
- A év második felétől az adóhatóság készíti el a hozzá beérkező számlaadatok birtokában a vállalkozások számára az áfa bevallás tervezetét (eÁfa). Fontos változás még, hogy 2021. január 1-jétől lehetővé válik az adóalap utólagos csökkentése azon behajthatatlan követelések vonatkozásában is, amelyek esetében a vevő (adós) nem minősül áfaalanynak. Az áfatörvénybe emellett uniós jogharmonizáció keretében az e-kereskedelmet érintő szabályokat ültettek át.
- Kata
- Érdemes alaposan megismerni a kisadózókra vonatkozó 40 százalékos adó szabályait! Ezekhez kapcsolódóan az őszi adócsomag keretében elfogadott módosítás kiegyenlítő szorzót iktat be a kisadózó vállalkozással kapcsolt vállalkozási jogviszonyban álló külföldi jogi személytől származó bevétel, illetve a külföldi kifizetőtől származó 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel esetében, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a 40 százalékos mértékű adó nem a kifizetőt, hanem a kisadózó vállalkozást terheli.
- Kiva
- A kisvállalati adó árbevételi korlátja és mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatára 3 milliárd forintra emelkedik, a kisvállalati adóalanyiság megszűnésének árbevételi határa pedig 6 milliárd forintra. Emellett a kisvállalati adóalanyiság megszűnésével összefüggésben további módosításokat is elfogadtak.
- Társasági adó
- 2021. január 1-jétől a fejlesztési tartalékképzés alapján igénybe vehető társasági adóalap-csökkentő tétel az adóévi adózás előtti nyereség összegéig vehető igénybe. A 10 milliárd forintos korlát megszűnik. Hatályon kívül helyezték azt a rendelkezést, amely a társasági adóalap csökkentését írja elő a megállapított, ki nem fizetett osztalék elengedése esetén. Az osztalékot megállapító társaság tagjára vonatkozó adóalap növelés alóli mentesülés pedig megszűnik.
- Helyi adók
- Több más változás mellett a módosítás megszünteti a 30 napon túli építőipari tevékenység után fennálló ideiglenes helyi iparűzési adókötelezettséget. Fennmarad ugyanakkor az a rendelkezés, mely szerint azon vállalkozásnak, amely valamely településen adóéven belül 180 napot meghaladóan végez építőipari tevékenységet, az adott településen állandó jellegű iparűzési adókötelezettséget eredményező telephelye jön létre.
- Jövedéki adó
- A jövedéki adózás legjelentősebb változása, hogy a bérfőzés jövedéki adókulcsa 0-ra csökken, a bérfőzés gyakorlatilag adómentessé válik. Az uniós irányelv cigarettára meghatározott adóminimumának teljesítése érdekében két lépcsőben, 2021. január 1-jén és április 1-jén emelkedik a cigaretta jövedéki adómértéke, valamint a termékhelyettesítő jellegre tekintettel, ahhoz igazodóan a többi dohánygyártmány jövedéki adómértéke is. Megszűnik továbbá számos bejelentési, nyilvántartásba-vételi kötelezettség, így például a kereskedelmi gázolaj utáni adó-visszaigényléshez kapcsolódó előzetes nyilvántartásba-vételi kötelezettség.
Változnak még
- a személyi jövedelemadó,
- a gépjárműadó
- és a turizmusfejlesztési hozzájárulás szabályai,
- valamint egyes adóigazgatási rendelkezések is, a fizetési kedvezményekre vonatkozó előírások módosításával.
A felsoroltak ugyan apró elemei az elfogadott adócsomagnak, az összes részletet garantáltan megtalálja díjmentesen letölthető különszámunkban.
Szakértő
Dr. Teszéri-Rácz Ildikó adójogi szakjogász, adószakértő
Letöltöm az ingyenes különszám + függeléket
© 2021 Menedzser Praxis Szakkiadó és Gazdasági Tanácsadó Kft.
Oktatási és Képzési Csoport
Kérdéseivel kapcsolatban szívesen állunk rendelkezésére az alábbi elérhetőségeken:
Telefonszám: +36 1 880 7600
E-mail: info@mprx.hu
Ahol megtalálsz minket
AKCIÓ!
Két online vállalkozói képzés egy áráért.
Minden vállalkozói tudás egy helyen.
Online Vállalkozói Képzés és a Kata Tanoda egy csomagban.